جستجو
Filters
بستن

آموزش خیاطی؛ درس هشتاد و سوم: آموزش دوخت نوار مغزی برجسته

آموزش گام به گام خیاطی

آموزش دوخت نوار مغزی برجسته

 

آموزش دوخت نوار مغزی برجسته

 

دوخت مغزی، معمولاً روی لباس‌های بچه گانه و یا برخی اجزاء سرویس‌ رو تختی، بالش و غیره استفاده شده و به زیبایی آن‌ها می‌افزاید. البته نوارهای مغزی دوزی شده آماده، در بازار موجود است، اما اگر شما بخواهید از پارچه خاصی برای دوخت مغزی استفاده کنید، مجبور خواهید بود که خودتان آن را بدوزید.

برای اینکه‌ درک بهتری از کاربرد نوار مغزی در لباس و سایر ملزومات سرویس دوخت دوز منزل پیدا کنید، من چند نمونه تصاویر آن‌ها را در زیر ارائه می‌کنم.

دوخت نوار مغزی برجسته

نوار مغزی برجسته

آموزش دوخت نوار مغزی برجسته

مغزی دوزی

تزئین لباس

نواردوزی

 

روش آماده کردن نوار مغزی برجسته

خُب اجازه بدهید کار را شروع کنیم. ابتدا باید پارچه‌ای که می خواهید با آن نوار مغزی برجسته بدوزید را انتخاب کنید. پارچه مورد نظر را باید بطور قطری یا مورب (نسبت به لبه طولی پارچه یا راه پارچه) برش بزنید. چون پارچه در امتداد قطر خود، خاصیت کشسانی بیشتری دارد و بنابراین، در قسمت‌های منحنی لباس، انعطاف‌پذیری بیشتری را از خود نشان خواهد داد.

برای برش نوارهای مغزی از روی پارچه، خط کش را مطابق شکل زیر، با زاویه 45 درجه نسبت به لبه طولی پارچه قرار دهید و نوارهایی به عرض 5 سانتی‌متر (عرض متداول برای این کار) را از روی آن برش بزنید. البته بسته به کاربرد، ممکن است شما، عرض نوار را تغییر دهید.

مغزی دوزی

 

یک راه دیگر برای برش اُریب نوارها، این است که لبه عرضی پارچه را برگردانده و آن را در امتداد طول پارچه تنظیم کنید، طوری که یک زاویه 45 درجه با طول پارچه پیدا کند. سپس، نوارهای پارچه‌ای را بصورت مورب، برش بزنید.در تصاویر زیر، نحوه اجرای این روش را در پروژه‌ای دیگر مشاهده می‌کنید.

مغزی دوزی برجسته

آموزش مغزی دوزی

نواردوزی

یراق دوزی

آموزش دوخت نوار مغزی برجسته

آموزش دوخت نوار مغزی برجسته

روش دوخت مغزی برجسته

مغزی دوزی برجسته

آموزش دوخت نوار مغزی برجسته

 

اکنون نوارهای پارچه‌ای مورد نیاز برای دوخت مغزی برجسته، آماده شده است.

آموزش دوخت مغزی دوزی

 

حال باید آن‌ها را مطابق شکل زیر، به هم وصل نماییم تا به اندازه کافی بلند شوند. دو نوار را در امتداد خط چین سفید (در شکل زیر)، به هم بدوزید. سپس نوار را باز نموده و خط دوخت ایجاد شده را اتو کنید. زوائد مثلثی شکل اطراف نوار را برش زده و حذف کنید.

نوار مغزی دوزی

 

حال قیطان را در وسط نوار اُریب، قرار دهید و لبه‌های نوار اُریب را روی قیطان برگردانید. برای ماندن قیطان در جای خود، در دو بالای نوار قیطان، یک کوک زیگزاگ بزنید.

قیطان دوزی

اموزش دوخت نوار مغزی برجسته

اموزش دوخت مغزی برجسته

 

حال مطابق شکل زیر، روی نوار اُریب را (نزدیک به نخ قیطان)، چرخکاری کنید.

مغزی دوزی

 

همانطور که در تصویر زیر می‌بینید، اکنون نوار مغزی برجسته ما آماده است.

مغزی دوزی برجسته

 

من از این نوار مغزی برجسته در یک لباس دخترانه زیبا با طرح گربه، استفاده کرده‌ام.

مغزی دوزی برجسته

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!