جستجو
Filters
بستن

پروژه بافت 86: آموزش گام به گام بافت موزاییکی همراه با ویدئو

آموزش بافتنی: پروژه‌های بافت

 

در مقالات قبلی، در مورد چند رنگ بافی و انواع آن و سپس بافت موزاییکی و مزایای آن صحبت کردیم. اکنون وقت آن است که این تکنیک جدید را عملاً فرا بگیریم. هرچقدر هم به تشریح الگوهای بافت موزاییکی بپردازیم، باز هم به اندازه اینکه خودتان عملاً یک نمونه از آن را ببافید، موثر نخواهد بود.

دو صد گفته چون نیم کردار نیست.

slip stiches knitting

 

تا انتهای این مقاله، شما یک نمونه کوچک از بافت موزاییکی (الگوی بافت آجری ساده) را عملاً فرا خواهید گرفت. این الگو، مبنای بافتِ بسیاری از پروژه‌های زیبای بعدی خواهد بود.

در این آموزش، یاد خواهید گرفت که هنگام بافت الگویِ راه راه، چگونه رنگ‌ها را به طور منظم، تغییر دهید، که البته این ویژگی کلیدی بافت موزاییکی است؛ از آنجایی‌که شما تنها در هر لحظه معین، یک رنگ را می‌بافید، بنابراین مجبورید، نخ‌ها را هر دو رج یکبار، تغییر دهید.

در آخر، شما با یک تکنیک خاص کور کردن (که نمونه بافت ما را خیلی هموار و یکنواخت می‌نماید)، آشنا خواهید شد.

نمونه بافت موزاییکی که قرار است ببافیم را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

mosaic knitting

 

بافت این نمونه، فقط 20 تا 30 دقیقه وقت شما را می‌گیرد.

آماده کردن وسایل لازم برای بافت یک الگوی نمونه موزاییکی

اکنون باید نخ‌های کاموا و میل بافتنی‌های مناسب را انتخاب کنیم. دو رنگ نخ کاموا با ضخامت یکسان (در اینجا نمره 4) را انتخاب کنید. سپس یک جفت میل بافتنی ساده با سایز متناسب با نخ‌های کاموا را انتخاب کنید. در اینجا چون ما نخ نمره 4 را انتخاب کردیم، میل بافتنی سایز 4.5 میلی‌متر را باید تهیه کنیم.

برای انتخاب نخ کاموا نمره 4 اینجا کلیک کنید.

برای خرید میل بافتنی اینجا کلیک کنید.

اول خودتان الگو را ببافید

بهتر است قبل از دیدن فیلم آموزشی، خودتان ابتدا الگوی موزاییکی داده شده را ببافید، تا اگر سوالی برایتان در حین بافت ایجاد شد، بتوانید در داخل فیلم، با دقت بیشتری به دنبال پاسخ سوالات خود باشید.

الگوی بافت موزاییکی (با طرح آجری)

با نخ رنگ اصلی، 23 دونه، یا مضربی از 6 دونه منهای 1 دونه، سر بیاندازید.

رج اول (روی کار): با نخ رنگ اصلی، تمام رج را از زیر ببافید.

رج دوم (پشت کار) و همه رج‌های پشت کار: این رج را از رو ببافید.

رج سوم: با نخ رنگ مکمل: (5 تا از زیر ببافید، 1 دونه را نبافته بگیرید)؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 5 دونه مانده به انتهای رج تکرار کنید، 5 دونه آخر را از زیر ببافید.

رج چهارم: (5 تا از رو ببافید، 1 دونه را نبافته بگیرید)؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 5 دونه مانده به انتهای رج تکرار کنید، 5 دونه آخر را از رو ببافید.

رج پنجم: با نخ رنگ اصلی، رج اول را تکرار کنید.

رج ششم: دستوالعمل رج دوم را تکرار کنید.

رج هفتم: با نخ رنگ مکمل، 2 تا از زیر ببافید، (1 دونه را نبافته بگیرید، 5 تا از زیر ببافید)؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 دونه مانده به انتهای رج تکرار کنید، 1 دونه را نبافته بگیرید، 2 تا از زیر ببافید.

رج هشتم: 2 تا از رو ببافید، 1 دونه را نبافته بگیرید، (5 تا از رو ببافید، 1 دونه را نبافته بگیرید)؛ دستورالعمل داخل پرانتز را تا 3 دونه مانده به انتهای رج تکرار کنید، 3 دونه آخر را از رو ببافید.

رج نهم: با نخ رنگ اصلی، این رج را از زیر ببافید.

رج دهم (پشت کار): به روش کور کردن از زیر، این رج را کور کنید.

 

حال ویدئوی آموزشی بافت الگوی موزاییکی که در بالا ارائه شده است را مشاهده بفرمایید.

 

 

 

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!