جستجو
Filters
بستن

آموزش خیاطی؛ درس 128: انتقال پنس به خط پهلو

آموزش گام به گام خیاطی

 

همانطور که در مقاله آشنایی با انواع پنس در خیاطی شرح دادیم، پنس بخش ضروری ساختمان یک لباس می‌باشد، چراکه به پارچه امکان می‌دهد تا متناسب با انحنای بدن شکل گرفته و خطوط منحنی بدن را دنبال کند. لباس بدون پنس، مثل یک استوانه بی‌حالت روی بدن می‌ایستد.

در مقاله چرا باید از پنس در لباس استفاده کنیم، به بررسی ویژگی‌های اندام پرداختیم و گفتیم که اندام زنانه همانند یک استوانه نیست؛ بلکه در قسمت‌هایی از اندام، بدن دارای برجستگی‌هایی است و تلاش هر طراح لباس، سازگار نمودن الگو با ساختار اندامی بدن می‌باشد و در واقع پنس‌ها، ابزاری برای انجام این مهم در خیاطی محسوب می‌شوند.

 

 

در تصویر زیر، مکان پنس‌ها را روی الگو مشاهده می‌کنید. پنس‌ها را می‌توان به نقاط مختلف در بالاتنه انتقال داد و یا پنس‌ها را به به برش، چین و یا پیلی تبدیل کرد.

 

انتقال پنس

در خیلی از موارد ما مجبور می‌شویم که پنس را به مکان دیگری (در الگوی بالاتنه) انتقال دهیم. یکی از این مواردِ کاربرد انتقال پنس را در مقاله‌های بعدی (طراحی انواع یقه) خواهید دید.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در الگوی بالاتنه، 9 مکان برای انتقال پنس وجود دارد که ما در این مقاله، به مبحث انتقال پنس به وسط سرشانه می‌پردازیم.

 

 

انتقال پنس به خط پهلو

برای انتقال پنس به خط پهلو، ابتدا پنس را ببندید.

 

سپس از نقطه '32 حدود 4 تا 6 سانتیمتر پایین آمده و خطی از این نقطه تا راس پنس رسم کنید.

 

اکنون این خط قرمز رنگ را برش بزنید؛ پنس جدید در این ناحیه باز می‌شود.

 

اکنون مقداری کاغذ الگو (در زیر الگوی اصلی در ناحیه پنس جدید) بگذارید. قسمت برش خورده را به اندازه عرضِ پنس قبلی، باز کنید و روی کاغذ زیرین، بچسبانید تا ثابت شود. پنس جدید، اکنون روی الگو شکل گرفت.

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!