جستجو
Filters
بستن

آموزش خیاطی؛ درس چهل و هفتم: دوخت یک پیراهن تابستانی زنانه (قسمت اول)

آموزش گام به گام خیاطی

 

 

خب، تا این مرحله از آموزش، به اندازه کافی در مورد تکنیک‌های پایه خیاطی صحبت کردیم. فکر می‌کنم اگر بخواهیم باز هم روی مفاهیم و تکنیک‌های پایه خیاطی، متمرکز شویم، دوستان خسته شوند. پس بهتر دیدم در ادامه آموزش‌ها، اکنون یک پروژه دوخت رو شروع کنیم تا هر تکنیکی که تا حالا یاد گرفتیم را روی این پروژه پیاده کنیم. پس از آن پروژه دوم دوخت را ارائه خواهیم نمود و سپس کار آموزش خیاطی را بموازات معرفی پروژه‌های دوخت ادامه خواهیم داد.

در ادامه آموزش، قصد دارم در قالب چند مقاله، آموزش دوخت یک پیراهن تابستانی زنانه (میدی) را به شما تقدیم کنم.

 

 

انتخاب این لباس، با توجه به فصل گرما و نیز امکان دوخت آن با پارچه‌های مقرون به صرفه، به نظر مناسب می‌رسد.

 

 

ضمن اینکه ما در حال یادگیری خیاطی هستیم و باید با پروژه‌هایی شروع کنیم که دوخت آن‌ها برایمان خیلی مشکل نباشند.

 

 

تهیه الگوی این لباس، خیلی طولانی و وقت گیر نیست چرا که اگر آموزش‌های ما را دنبال کرده باشید، حتماً الگوی بالاتنه و الگوی دامن را از قبل تهیه کرده‌اید.

برای تبدیل دو الگوی بالاتنه و دامن به الگوی این پیراهن، باید چند مرحله کار انجام دهیم که البته به هیچوجه برای یک فرد مبتدی، مشکل نیست.

ما آموزش دوخت این پیراهن را به دلیل طولانی بودن، به چند مرحله جدا از هم تقسیم نمودیم تا سبب خستگی شما نگردد و بتوانید با حوصله کار را دنبال کنید.

اکنون قبل از شروع به تبدیل پنس‌های بالاتنه به برش‌های پرنسسی، باید چند تغییر کوچک را روی الگو اعمال نماییم.

 

 

ابتدا برای آسانی تحرک دست در حلقه آستین، کمی حلقه آستین را پایین می‌آوریم.

ما همچنین در این مورد، اندازه سرشانه را از 12 سانتی‌متر به 8 سانتی‌متر کاهش دادیم – از طریق کوتاه کردن اندازه سرشانه در هر طرف و ترسیم مجدد خط یقه و حلقه آستین.

 

 

برش‌های پرنسسی

در این لباس ما برش پرنسسی را با شروع از حلقه آستین به سمت پایین تا کمر پیاده‌سازی می‌کنیم.

 

 

حال تکه‌های الگوی جلو و پشت را بردارید.

این‌ها، الگوهای اصلی ما نیستند. برای رسیدن تا این نقطه، من پنس سرشانه جلو را به حلقه آستین منتقل کردم و پنس سرشانه پشت را به قسمت کمرِ پشت منتقل کردم.

 

 

شما باید هر الگو را به دو الگوی جداگانه تقسیم نمایید و پنس‌ها را از آن حذف کنید. خطوط برش، به اطراف سینه و کمر، شکل می‌دهند.

 

 

با الگوی جلو شروع می‌کنیم.

برای اینکه لباس، در نوک سینه‌ها حالت تیز و غیرطبیعی پیدا نکند، باید زوایای تیز در قسمت بازوهای پنس را به منحنی‌های هموار تبدیل کنیم.

خطی ترسیم کنید که از بازوی پایینی پنس در حلقه آستین عبور کند و همانطور که به نقطه انتهایی پنس نزدیک می‌شود، بتدریج شکل منحنی پیدا کند. انحنا دادن به این خط را از 2 سانتی‌متر قبل از رسیدن به نقطه انتهایی پنس، آغاز کنید. خط انحنا را تا بازوی سمت چپ پنس کمر، ادامه دهید و از آنجا، روی بازوی سمت چپ پنس کمر، تا پایین (کمر) ادامه دهید.

 

 

مشاهده می‌کنید که این خط جدید، گوشه تیز (در قسمت نوک سینه) را حذف نموده است.

 

 

حال به پنل بعدی (تکه وسط جلو) مراجعه نموده و همین کار را نیز روی آن انجام می‌دهیم. این دفعه، منحنی حالت محدب دارد.

 

 

همانطور که مشاهده می‌کنید، برای ایجاد این انحنا، مقدار کوچکی باید به نوک منحنی اضافه گردد. این قسمت اضافی، مقدار حذف شده از پانل کناری را که در بالا حذف نموده بودیم را جبران می‌کند (این مثلث کوچک از یک طرف به طرف دیگر منتقل شده است).

 

 

هر الگو را روی یک کاغذ الگوی جداگانه رسم کنید، بطوریکه 2 الگوی جداگانه داشته باشید.

 

 

همین پروسه را برای تکه الگوی پشتی تکرار نمایید.

 

 

بررسی و تطبیق دادن درزها با یکدیگر

قبل از افزودن جای دوخت، خیلی مهم است که بررسی کنید که آیا درزها با هم کاملاً انطباق دارند یانه.

اگرچه این کار کمی خسته کننده است، اما بررسی اینکه تکه‌های الگو بطور صحیح با هم جفت و جور هستند (قبل از برش پارچه)، بسیار ضروری است.

باز هم تاکید می‌کنم که تطبیق هر درز با درز مجاور خود اگرچه کمی وقت گیر است، اما چند دقیقه وقت گذاشتن روی این کار، مانع از تلف شدن چند برابر وقت در مراحل بعدی کار خواهد گردید. ما قبلاً یک مقاله تحت عنوان کنترل الگوها جهت تطبیق درزها را ارائه نموده‌ایم اما، این پروسه برای درزهای منحنی کمی متفاوت است. لذا مقاله کاملی تحت عنوان کنترل الگوها جهت تطبیق درزهای منحنی را ارائه نمودیم.

الگوهای مورد نظر را برداشته و روی درزهای منحنی و چگونگی تطبیق درزها با یکدیگر، متمرکز شوید.

 

 

درزها را با هم طوری تطبیق دهید که انگار می‌خواهید آن‌ها را به هم بدوزید (یکی بالای دیگری).

اگر الگوهای شما، جای دوخت ندارند، می‌توانید خیلی ساده لبه‌ها را روی هم انطباق دهید. اگر الگوها جای دوخت دارند، توجه داشته باشید که خطوط دوخت باید بر هم انطباق داشته باشند نه لبه الگوها.

 

 

قبل از چرخاندن الگوی بالایی جهت ادامه کار تطبیق درزها، یک علامت تطبیق الگو روی هر دو الگوی بالایی و زیرین ایجاد کنید. دوختن درزهای منحنی کمی مشکل است؛ بنابراین، در فواصل منظم از علائم تطبیق الگو غافل نشوید تا کار دوخت درزها برای شما راحت‌تر گردد.

 

 

درست همانطوری که شما کار کنترل تناسب آستین با حلقه آستین را انجام می‌دهید، در اینجا نیز با استفاده از یک درفش یا یک مداد یا خودکار با نوک تیز، جهت نگه‌داشتن الگو روی یکدیگر استفاده نمایید. همچنانکه شما الگوی بالایی را می‌چرخانید، درزها دوباره روی یک خط برهم منطبق می‌شوند. به محض اینکه درزها دوباره با هم در یک خط قرار گرفتند، درفش را به نقطه جدید منتقل نمایید.

 

 

کار چرخاندن الگو را ادامه دهید تا به انتهای درز برسید.

 

 

نقطه جدید تطبیق الگو را روی هر دو الگوی بالایی و زیرین علامت گذاری نمایید.

 

 

اطمینان حاصل کنید که درزها، طول یکسانی با یکدیگر دارند.

همانطور که در این مثال مشاهده می کنید، پنل زیرین، کمی بلندتر از الگوی بالایی است.

 

 

اگر یکی از دو الگو، فقط کمی (حداکثر تا 1 سانتی‌متر) بلندتر (یا کوتاه‌تر) از دیگری است، به سادگی این مقدار اضافی را از روی تکه الگوی بلندتر، برش زده و حذف کنید.

اگر این اختلاف در طول، از 1 سانتی‌متر بیشتر است، نیمی از این تفاوت را از الگوی بلندتر حذف نموده و نیم دیگر را به الگوی کوتاه‌تر اضافه نمایید تا دو الگو با هم یک اندازه شوند.

 

 

اکنون الگوها با یکدیگر تطبیق داده شده و علائم تطبیق الگو به آن اضافه گردیده و آماده افزودن خطوط جای دوخت به الگوها هستیم. در مقاله آموزشی بعدی، روش افزودن دکمه به این پیراهن را فرا خواهیم گرفت.

 

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!