جستجو
Filters
بستن

آموزش خیاطی؛ درس چهل و هشتم: دوخت یک پیراهن تابستانی زنانه (قسمت دوم)

آموزش گام به گام خیاطی

 

ایجاد سجاف دکمه در جلوی پیراهن

 

 

در مقاله قبلی، ما اولین مراحلِ پروسه تبدیل الگوی اولیه بالاتنه و الگوی دامن به پیراهن زنانه تابستانی را ارائه نمودیم.

این مراحل شامل ترسیم الگوی اولیه بالاتنه (در سایز شما) و تبدیل پنس‌ها به برش‌های پرنسسی بود.

اکنون وقت آن است که وارد فاز بعدی تبدیل، یعنی افزودن فضای لازم برای دکمه‌ها در جلوی پیراهن بشویم. چون این لباس، حالت میدی دارد، باید بتواند از جلو یا پشت (در امتداد خط وسط جلو یا خط وسط پشت) کاملاً باز شود. لذا بهتر دیدم که از دکمه برای بستن دو قسمت لباس به هم استفاده کنم.

 

 

دکمه‌ها و جا دکمه‌ها را می‌توان روی یک سجاف قرار داد و یا اینکه الگو را در قسمت خط وسط جلو (یا خط وسط پشت)، گسترش دهیم تا خیلی ساده، فضایی برای قرار گرفتن دکمه‌ها روی پیراهن ایجاد شود. ما در دوخت این پیراهن، از سجاف برای دکمه‌ها استفاده می‌کنیم اما برای ساده نمودن طرح، می‌توانید از سجاف استفاده نکنید.

 

 

تعیبه فضا برای قرار دادن دکمه در جلوی پیراهن

برای شروع، باید تصمیم بگیرید که آیا مایلید دکمه‌ها، در جلوی الگوی لباس باشند یا در پشت الگو.

حال تکه الگوی مربوطه (الگوی جلو یا پشت لباس) را بردارید.

برای اینکه در آینده مجبور نباشید از حرکات آکروباتیک برای باز کردن دکمه‌های پشت لباس استفاده کنید، ترجیح دادیم دکمه‌ها را در جلوی لباس تعبیه نماییم. ضمن اینکه افزودن دکمه‌ها به جلوی لباس، به زیبایی آن خواهد افزود.

 

 

برای تعبیه فضا جهت درج دکمه‌ها روی لباس، ما روی خط وسط جلو مطابق شکل زیر، یک فضای اضافی کوچک در نظر گرفتیم. (کادر آبی در تصویر زیر).

برای محاسبه عرض سجاف دکمه‌ها روی لباس، باید ابتدا در مورد جا دکمه‌ها تصمیم بگیرید.

 

 

ایا جا دکمه‌های شما افقی هستند یا عمودی؟ اگر جا دکمه‌ها عمودی باشند، فضای لازم برای دکمه‌ها، کمتر از فضای لازم برای جا دکمه‌های افقی خواهد بود.

 

 

ما معمولاً جا دکمه‌ها را عمودی طراحی می‌کنیم و این کار در مورد لباس‌های آماده در بازار نیز بسیار معمول است. اما در مورد این لباس، ما از جا دکمه افقی استفاده می‌کنیم. اما اگر شما از سجاف جا دکمه استفاده می‌کنید، بواسطه عرض محدود سجاف، جا دکمه را عمودی طراحی کنید.

عرض جا دکمه چقدر باید باشد؟

در این مورد شما باید از قبل دکمه‌های لباس خود را انتخاب کرده باشید. اما من معمولاً تا دوخت لباسم تمام نشود، دکمه‌های آن را نمی‌خرم تا مطمئن شوم دکمه‌های مناسب با آن را تهیه نموده‌ام. اگر شما هم مثل من هستید، کافیست اندازه دکمه را تخمین بزنید.

ما مقاله‌ای (که در دست تهیه است)، همه چیز را در مورد جا دکمه خواهیم گفت.

عرض سوراخ جا دکمه برابر با قطر دکمه بعلاوه 3 تا 4 میلی‌متر فضای راحتی برای عبور دکمه است. همینکه عرض جا دکمه را محاسبه کردم (25 میلی‌متر)، 1 سانتی‌متر به آن اضافه کردم (در مجموع 35 میلی متر)؛ و این همان عرض سجاف دکمه خواهد بود.

 

 

حال عرض سجاف را در امتداد خط یقه در بالا و قسمت کمر در پایین الگو، علامت گذاری کنید. منظور خطوط آبی رنگ در تصویر زیر می‌باشد.

 

 

نقاط انتهایی این دو خط را به هم وصل نمایید. آفرین؛ شما اکنون، سجاف دکمه را به لباس خود اضافه کرده‌اید.

 

 

 

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!