جستجو
Filters
بستن

آموزش خیاطی؛ درس هشتاد و دوم: لبه دوزی با کوک پس دوزی

آموزش گام به گام خیاطی

لبه دوزی با کوک پس دوزی

 

در این درس از سری آموزش‌های پایه خیاطی، شما را با تکنیکِ پس دوزی آشنا خواهیم کرد. کوک پس دوزی، یکی از روش‌های لبه‌دوزی لباس محسوب می‌شود و بیشترین کاربرد این کوک، در لبه دوزی پایین لباس‌ها (مثل لبه پاچه‌های شلوار) می‌باشد.

پس دوزی

 

مراحل دوخت پس دوزی

گام اول: ابتدا نخی همرنگ با پارچه لباس خود انتخاب کنید و از سوزنی با سایزِ متناسب با ضخامت پارچه لباس، استفاده نمایید. لبه پارچه را ابتدا 1 سانتی‌متر به داخل تا بزنید و مجدداً 3 سانتی‌متر دیگر به داخل تا بزنید و اتوکشی نمایید تا روی آن، خط تا ایجاد شود.

دوخت دمپای شلوار

 

گام دوم: اکنون، نوک سوزن حامل نخ را داخل «تا»ی ایجاد شده نموده و از آن سوی «تا»، بیرون بکشید، طوری که گره در داخل «تا»، پنهان بماند.

دوخت لبه لباس

 

گام سوم: حال مطابق شکل زیر، سوزن را داخل پارچه اصلی لباس (بالای لبه تا) نموده و فقط مقدار کوچکی از پارچه را با نوک سوزن بگیرید. این نقطه، از طرفِ روی پارچه مشهود خواهد بود، لذا سعی کنید، تنها چند تار نخ از پارچه لباس را با سوزن بگیرید.

تمیزدوزی

 

گام چهارم: سوزن و سپس نخ را از داخل پارچه بیرون بکشید. نخ را آنقدر نکشید که پارچه جمع شود.

پاکدوزی درزها

 

گام پنجم: اکنون، دوباره سوزن را وارد «تا»ی پارچه کنید و کمی آنطرف‌تر آن را از «تا»ی پارچه خارج نمایید. دقت کنید، فواصل کوک با هم یکسان باشند.

پسدوزی لبه لباس

 

گام ششم: همین پروسه را مجدداً تکرار کنید؛ یعنی سوزن را وارد پارچه اصلی لباس نموده و یک نقطه کوچک از آن را با سوزن بگیرید و دوباره سوزن را وارد «تا»ی پارچه نمایید و الی آخر.

دوخت لبه شلوار

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!