جستجو
Filters
بستن

آموزش خیاطی؛ درس هشتادم: پاک دوزی

آموزش گام به گام خیاطی

پاک دوزی

وقتی درزهای لباس را با در نظر گرفتن جای دوخت، چرخکاری می‌کنیم، باید توجه داشته باشیم که لبه‌های اضافی درز، ممکن است به مرور زمان، ریش شوند و به لباس آسیب بزنند. لذا تکنیک‌هایی در خیاطی برای جلوگیری از بروز این مشکل ابداع شده‌اند که از آن‌ها تحت عنوان پاک‌ دوزی یاد می‌شود.

معمول‌ترین روش‌های پاک دوزی در خیاطی عبارتند از:

1 - پاک دوزی به روش دست دوزی

2 - پاک دوزی با کمک کوک دندان موشی

3 – پاک دوزی با کمک برش زیگزاگی

4 – پاک دوزی با کمک کوک بخیه چرخ خیاطی

5 – پاک دوزی با کمک کوک زیگزاگ چرخ خیاطی

6 – پاک دوزی با کمک چرخ سردوز

7 – پاک دوزی با استفاده از نوار اُریب

 

حال در ادامه مقاله، به معرفی بیشتر هریک از روش‌های پاک دوزی خواهیم پرداخت.

 

پاک دوزی از طریق دست دوزی

ساده‌ترین و متداول‌ترین روش پاک دوزی، دست دوزی ساده لبه‌های درز لباس می‌باشد. مطابق شکل زیر، لبه‌های درز را با کوک‌های مورب و با استفاده از دست، لبه دوزی می‌کنیم.

پاکدوزی با دست

 

پاک دوزی با کمک کوک دندان موشی

کوک دندان موشی را به تفصیل در این مقالهتوضیح داده‌ایم. کوک دندان موشی در دوخت لبه درزها جهت پاک دوزی، دوام بیشتری نسبت به روش قبلی دارد.

پاکدوزی با دندان کوشی

 

پاک دوزی با کمک برش زیگزاگی

قیچی زیگزاگ، دارای تیغه‌های زیگزاگی است و طبعاً باعث ایجاد برش زیگزاگی روی پارچه می‌شود. برش زیگزاگی یکی از روش‌های جلوگیری از ریش شدن لبه پارچه‌هاست.

تمیزدوزی با قیچی زیگزاگ

 

پاک دوزی با کمک کوک بخیه چرخ خیاطی

در این روش که احتمالاً اغلب خانم‌ها با آن اشنا هستند، ابتدا باید لبه درز را به اندازه 2 تا 3 میلی‌متر به داخل «تا» بزنید و سپس با کمک کوک ساده چرخ، روی آن را چرخکاری کنید.

تمیز دوزی با چرخ

 

پاک دوزی با کمک کوک زیگزاگ چرخ خیاطی خانگی

اغلب چرخ‌های خیاطی خانگی، دارای قابلیت کوک زیگزاگ (در چند سایز مختلف) هستند. برای تنظیم کوک زیگزاگ برای پاک دوزی، ضخامت پارچه را در نظر بگیرید.

پاک دوزی با چرخ

 

پاک دوزی با کمک چرخ سردوز

چرخ سردوز، اساساً مخصوص کار پاک دوزی است. هنگام پاک دوزی با چرخ سردوز، اضافات پارچه به وسیله یک تیغه مخصوص تعبیه شده روی چرخ سردوز، برش خورده و حذف می‌شوند.

تمیزدوزی با سردوز

 

پاک دوزی با استفاده از نوار اُریب

پاک دوزی با کمک نوار اُریب را مفصلاً در این مقالهشرح داده‌ایم. روش پاک ‌دوزی با نوار اُریب، در مورد پارچه‌هایی توصیه می‌شود که نسبتاً ضخیم هستند و به همین دلیل، زودتر از بقیه پارچه‌ها ریش می‌شوند.

دوخت نواراریب

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!