جستجو
Filters
بستن

آموزش خیاطی؛ درس هشتاد و یکم: پاک دوزی ساده با دست

آموزش گام به گام خیاطی

پاک دوزی ساده با دست

 

 در این مقاله آموزشی، قصد داریم یکی از روش‌های پاک دوزی را که معمول‌ترین روش تمیزدوزی محسوب می‌شود را به شما آموزش دهیم. ما قبلاً در درس هشتادم (پاک دوزی)، انواع روش‌های پاک دوزی را به اجمال معرفی کردیم. اکنون در این مقاله، روش «پاک دوزی ساده با دست» را به شما آموزش خواهیم داد.

گام اول: ابتدا نخی همرنگ پارچه‌ خود انتخاب کنید و از سوزنی با سایز متناسب با ضخامت پارچه استفاده کنید. سپس، یک گره به انتهای نخ بزنید و سوزن را در لبه پارچه به طور مایل و از پشتِ پارچه، وارد آن نموده و از سوی دیگر پارچه بیرون بیاورید؛ طوری که گره انتهای نخ، در پشت پارچه پنهان بماند.

پاکدوزی درزها با دست

 

گام دوم: نخ را روی لبه پارچه حلقه نموده و دوباره سوزن را از پشت پارچه وارد نموده و سپس از جلوی پارچه بیرون بیاورید. این نوع کوک، از راست به چپ، خیلی راحت اجرا می‌شود. فاصله کوک‌ها را معادل «نیم سانتی‌متر» در نظر بگیرید. بلندی یا ارتفاع هر کوک، «4 میلی‌متر» باشد.

پاک دوزی ساده

 

گام سوم: نخ را بکشید تا محکم شود. مشاهده می‌کنید که اولین حلقه کوک، روی لبه پارچه شکل می‌گیرد. مراقب باشید که نخ را زیاد نکشید تا پارچه جمع نشود. لبه کار باید صاف و هموار باشد.

تمیزدوزی درزها

 

گام چهارم: تاباندن نخ به دور لبه پارچه و عبور سوزن، از پشت به جلوی پارچه را ادامه دهید. توجه کنید که نخ متصل به سوزن، باید زیر حلقه نخ باشد. در غیر اینصورت، اگر نخ، روی حلقه باشد، یک گره ایجاد خواهد شد.

تمیزدوزی با دست

 

گام پنجم: نخ را بکشید تا کوک دوم شکل بگیرد و همینطور ادامه دهید تا سرتاسر لبه کار، دوخته شود.

دوخت لبه ها

 

اکنون نمایی از پاک دوزی روی لبه پارچه را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

دوخت درز

نظر شما
اولین نفری که مطلع می شود، باشید!