جستجو
Filters
بستن

پست‌های بلاگ از '2016' 'آبان'

روش مرسوم ایجاد یک ردیف کوک در شماره دوزی، مستلزم ایجاد کوک‌های متوالی مورب در یک جهت، تا انتهای ردیف و سپس تکمیل کوک‌های ضربدری (X) شماره دوزی در جهت برگشت می‌باشد.

اولین کوک شماره دوزی خیلی ساده به نظر می‌رسه. اما همانند انجام هرکار دیگری که تازه شروع می‌کنید، ممکنه اشتباهاتی داشته باشید. اما مطمئن باشید بعد از اینکه چند بار هر تکنیک شماره دوزی را تکرار کردید، کاملاً بر آن مسلط شده و سرعت شما در انجام این کار بالا خواهد رفت.

انواع بسیار متفاوتی از سوزن در بازار برای انواع کارهای هنری از خیاطی گرفته تا انواع شاخه‌های گلدوزی، روبان دوزی و منجوق دوزی وجود دارند که هنرآموز ممکن است در ابتدای کار، در انتخاب سوزن مناسب برای پروژه هنری خود، دچار سردرگمی گردد.در این آموزش، با پرکاربردترین انواع سوزن در شماره دوزی آشنا خواهیم شد.

نخ گلدوزی یا دمسه، از 6 رشته نخ شل به هم تابیده، تشکیل شده است که به راحتی از هم جدا می‌شوند و ضخامت هر کدام تقریباً به اندازه نخ خیاطی است. معمولاً این نخ، از جنس پنبه (Cotton) است. ولی انواع نخ دمسه ساخته شده از ابریشم، پولی‌ستر، ریون و کتان نیز وجود دارند.

کارگاه‌های گلدوزی، قاب‌های چوبی دایره‌ای شکلی هستند که از یک حلقه داخلی و یک حلقه بیرونی تشکیل شده‌اند. ابتدا پارچه روی حلقه بیرونی قرار می‌گیرد، سپس حلقه داخلی را از بالا روی حلقه بیرونی قرار داده و آن را در داخل حلقه بیرونی (با کمی فشار) قفل می‌کنیم. البته شما می‌توانید بدون استفاده از کارگاه گلدوزی، پروژه شماره دوزی خود را تکمیل نمایید. اما استفاده از کارگاه گلدوزی، کار شما را راحت‌تر نموده و نتیجه کار، بسیار تمیزتر و زیباتر خواهد شد.

برش نخ در شماره دوزی، به قیچی‌های خاصی نیاز دارد که معمولاً از آن‌ها، به عنوان قیچی‌های شماره دوزی یاد می‌کنند. این قیچی‌های کوچک، نازک و تیز، برای برش سریع و تمیزِ نخ‌‌های گلدوزی که خیلی به پارچه نزدیکند، طراحی شده‌اند. این قیچی‌ها در اشکال متنوعی در بازار موجودند.

پروژه‌های شماره دوزی، به پارچه‌های مخصوصی نیاز دارند. در واقع چند نوع متفاوت پارچه برای استفاده در شماره دوزی موجود است که شاید 3 تا از محبوب‌ترین این پارچه‌ها، پارچه آیدا (Aida)، پارچه زوج بافت (Evenweave) و پارچه کتان ‌باشد.

انقلاب صنعتی در قرن هجدهم، سبک زندگی بسیاری از مردم را در انگلستان تغییر داد. در ابتدا با مهاجرت مردم از روستاها به شهرها برای کار در کارخانه‌های نساجی جدید، زندگی مردم، سخت و محنت بار بود. اما به تدریج با توسعه اقتصادی ناشی از انقلاب صنعتی، استانداردهای زندگی بالا رفت و زنان در خانواده‌های متوسط، اکنون قادر بودند برای انجام کارهای معمول خانه، خدمتکار استخدام کنند و این امر، به آن‌ها فرصت می‌داد که در اوقات فراغت حاصل شده، به انجام کارهای هنری بپردازند؛ کاری که تا قبل آن زمان، مخصوص خانواده‌های اشراف بود.

به مرکز آموزش آنلاین هنرهای دستی پارسی‌مید خوش آمدید. امروز سیزدهمین درس از آموزش هنر روبان دوزی با دست را تقدیم شما عزیزان خواهیم نمود. این سلسله مباحث آموزشی در حوزه روبان دوزی، به سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته تقسیم‌بندی خواهد شد. در سیزدهمین درس از آموزش روبان دوزی، روش دوخت کوچینگ یا گلابتون در روبان دوزی را فرا خواهیم گرفت.

به مرکز آموزش آنلاین هنرهای دستی پارسی‌مید خوش آمدید. امروز دوازدهمین درس از آموزش هنر روبان دوزی با دست را تقدیم شما عزیزان خواهیم نمود. این سلسله مباحث آموزشی در حوزه روبان دوزی، به سه سطح مبتدی، متوسط و پیشرفته تقسیم‌بندی خواهد شد. در دوازدهمین درس از آموزش روبان دوزی، روش دوخت گلبرگ‌های حلقه‌ای همراه با گره فرانسوی در روبان دوزی را فرا خواهیم گرفت.

اولین نفری که مطلع می شود، باشید!