جستجو
Filters
بستن

پست‌های بلاگ از '2016' 'آذر'

دوستان سلام؛ امروز قصد داریم در بخش آموزش ساخت زیورآلات، روش ساخت یک دستبند زیبا، با استفاده از خرج کارهای لنگر کشتی و نماد بی‌نهایت را به شما آموزش دهیم. برای ساخت این دستبند شیک و زیبا، از تریشه‌های اشبالت قهوه‌ای رنگ استفاده می‌کنیم. البته شما از هر نوع تریشه اشبالت یا چرم و هر رنگ دلخواه خود، همراه با خرج‌ کارهای مورد نظر خودتان می توانید استفاده کنید. کافیست فقط اصول کار را یاد بگیرید؛ بقیه به خلاقیت خودتان بستگی دارد.

آموزش زیورآلات

این بخش چهارم از پروژه شماره دوزی دوخت جغد می‌باشد. تکنیک‌های جدیدی را در این قسمت فرا خواهید گرفت. الگوی آن را می‌توانید دانلود کنید.

این بخش چهارم از پروژه شماره دوزی دوخت جغد می‌باشد. تکنیک‌های جدیدی را در این قسمت فرا خواهید گرفت. الگوی آن را می‌توانید دانلود کنید.

خُب دوستان، ما همچنان داریم قدم به قدم، پروژه شماره دوزی دوخت جغد را پیش می‌رویم. پروژه شماره دوزی ما، دوخت یک جغد زیبا روی پارچه شماره دوزی است که الگوی آن را می‌توانید دانلود کنید.

خِب دوستان؛ تا اینجای کار، ما سعی کردیم تکنیک‌های پایه شماره دوزی را به طور دقیق و قدم به قدم به شما آموزش دهیم. اکنون نوبت به کار عملی رسیده است. اولین پروژه شماره دوزی ما، یک جغد زیباست. اینکه چرا این الگوی شماره دوزی را انتخاب کردیم، به این دلیل است که علیرغم کوچک بودن و سادگی طرح، تقریباً همه انواع دوخت‌های شماره دوزی و مهارت‌های لازم در هنر شماره دوزی را در این پروژه عملاً فرا خواهید گرفت.

هنر شماره دوزی، محبوب‌ترین نوع گلدوزی در سراسر دنیا محسوب می‌شود و بطور وسیعی در همه فرهنگ‌ها پذیرفته شده است؛ زیرا یادگیری آن آسان است و منابع آموزشی و الگوهای زیادی در کتاب‌ها و مجلات هنری در حوزه هنر شماره دوزی وجود دارد.

شما به عنوان یک هنرجوی هنر شماره دوزی، دائماً با گره فرانسوی در الگوهای شماره دوزی سروکار خواهید داشت. از گره فرانسوی، در وسطِ گل‌ها، ایجاد چشم‌ها، موهای فر، شکوفه‌های درختان و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌گردد. معمولاً در الگوهای شماره دوزی، نماد گره فرانسوی، به صورت یک دایره توپر نشان داده می‌شود. دستورالعمل‌های موجود در الگوهای شماره دوزی، به شما می‌گویند که از چند لایه نخ گلدوزی استفاده کنید و برای اجرای گره فرانسوی، چند بار نخ را به دور سوزن بچرخانید.

از کوک زنجیره‌ای غیرمتصل یا کوک گل آفتاب گردان، فقط برای ایجاد گل‌ها در گلدوزی استفاده نمی‌شود؛ اگر چندین کوک از این نوع را پشت سر هم بزنید، می‌توانید یک مرز یا حاشیه تزئینی را به وجود آورده یا در یک ناحیه معین، بافت ایجاد کنید.

در این درس با یک کوک بسیار ساده اما پر کاریبرد آشنا می‌شویم. کوک شلال، در یک خط مستقیم از نقطه A به نقطه B دوخته می‌شود. برای اجرای این کوک، خیلی ساده، سوزن را از پشت پارچه به جلو، جایی که قرار است کوک از آنجا شروع شود می‌آوریم. و در نقطه بعدی سوزن را از روی پارچه وارد پارچه نمایید. به همین سادگی. کوک شلال برای پوشش دادن خطوط طرح می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. طول کوک شلال دلخواه است و می‌تواند هر اندازه‌ای داشته باشد، در هر جهتی باشد. در گروه‌های نزدیک به هم به صورت کوک ساتن در بسیار از طرح‌های گلدوزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در یک ترکیب دایره‌ای، تنوعی از کوک‌های ستاره‌ای را با استفاده از کوک شلال می‌توان ایجاد نمود.

دوستان عزیز، امروز نوبت به کوک بخیه در شماره دوزی رسیده و هنوز چندین نوع دوخت دیگر در شماره دوزی باقی مانده که در درس‌های بعدی به آن‌ها خواهیم پرداخت. در واقع کوک بخیه به لحاظ اهمیت، دومین کوک مهم در شماره دوزی به حساب می‌آید. کوک بخیه، محیط‌هایی از کار که قبلاً شماره دوزی شده‌اند را ارتقاء و بازتعریف می‌کند. من خودم تا به حال با الگوی شماره دوزی برخورد نکرده‌ام که کوک بخیه در آن لازم نباشد.

اولین نفری که مطلع می شود، باشید!